Fixtures/Leagues

Bowls Club Fixtures 2018

Date Fixture Type Rinks Venue Start
Sat 7th April *Opening Day (Faith Tea) Mxd 6 Home 2:00pm
Wed 18th April *Tavistock S.F.D Mxd F Triples 6 Home 2:00pm
Thurs 19th April Lostwithiel Ladies Friendly TBA Away 2:00pm
Sat 21st April *President's Day (Faith Tea) Mxd 6 Home 2:00pm
Tues 24th April Lostwithiel Men's Pre League 6 Home 5:30pm
Wed 25th April Imerys Ladies Rippon 1 Away 2:00pm
Sat 28th April *Torpoint Pre League Mxd F 6 Home 2:00pm
Sun 29th April Open/Recruitment Fun Day 6 Home 12:00 - 5:00pm
Tues 1st May Looe B V Liskeard D CBL 3 Home 6:15pm
Tues 1st May Probus Ladies Rippon 1 Away 2:00pm
Wed 2nd May *Plymstock Mxd F Rinks 6 Home 2:00pm
Thurs 3rd May Saltash A v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 3rd May Mevagissey Ladies Rippon 1 Away 2:00pm
Sun 6th May Coaching Session Club Coaches Home 10:30am
Mon 7th May Saltash C v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Mon 7th May Probus Ladies EL 1 Home 6:00pm
Tues 8th May Mrs Bennett's Day Cup Away 9:30pm
Wed 9th May Lostwithiel Ladies EL 1 Home 6:00pm
Thurs 10th May Looe A v Liskeard A CBL 3 Home 6:15pm
Thurs 10th May St Stephen Ladies Rippon 1 Home 2:00pm
Sat 12th May *Lostwithiel Top Team 4 Home 6:00pm
Mon 14th May Wadebridge Tamar EL 1 Away 6:00pm
Mon 14th May Looe B v Torpoint B CBL 3 Home 6:15pm
Tues 15th May *Liskeard Mxd F Triples 6 Away 2:00pm
Wed 16th May Lostwithiel B v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 17th May Probus Ladies Date 2 Home 2:00pm
Mon 21st May Callington Tamar EL 1 Away 6:00pm
Mon 21st May Heavy Transport Ladies EL 1 Home 6:00pm
Tues 22nd May Looe B v Saltash B CBL 3 Home 6:15pm
Tues 22nd May Chepstow Tour Mxd Friendly 6 Home 1:00pm
Wed 23rd May Heavy Transport Ladies Rippon 1 Home 2:00pm
Wed 23rd May St Austell Ladies EL 1 Away 6:00pm
Wed 23rd May Torpoint Tamar EL 1 Home 6:00pm
Thurs 24th May Looe A v Torpoint A CBL 3 Home 6:15pm
Thurs 24th May St Austell A Ladies Rippon 1 Away 2:00pm
Thurs 24th May Grampound Ladies EL 1 Home 6:00pm
Mon 28th May Looe B v Liskeard C CBL 3 Home 6:15pm
Tues 29th May Saltash Tamar EL 1 Away 6:00pm
Wed 30th May Liskeard B v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 31st May Lostwithiel A v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Friday 1st June Veryan Ladies EL 1 Away 6:00pm
Sat 2nd June *Mylor Bridge Mxd F Trip 4 Home 2:00pm
Sun 3rd June Club Mixed Triples Cup 6 Home 9:30am
Mon 4th June Liskeard D v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Mon 4th June Imerys Ladies EL 1 Away 6:00pm
Tues 5th June Looe A v Callington A CBL 3 Home 6:15pm
Wed 6th June Lostwithiel A Ladies Rippon 1 Home 2:00pm
Wed 6th June Veryan Ladies EL 1 Home 6:00pm
Thurs 7th June Heavy Transport Ladies EL 1 Away 6:00pm
Thurs 7th June Callington B v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Friday 8th June Bude BC Croydon Marks 3 Home 6:00pm
Sat 9th June Men's Singles (Handicap) Cup 6 Home 9:30am
Sun 10th June *Dunheved B.C Mxd F Triples 4 Home 2:00pm
Mon 11th June Looe B v Saltash C CBL 3 Home 6:15pm
Mon 11th June Probus Ladies EL 1 Away 6:00pm
Tues 12th June Lostwithiel B Ladies Rippon 1 Home 2:00pm
Thurs 14th June Looe A v Saltash A CBL 3 Home 6:15pm
Fri 15th June *Stratton Millennium Cup Mxd 4s 3 Home 6:00pm
Sat 16th June Kensey Vale ECBL Triples 4 Home 2:00pm
Mon 18th June Torpoint B v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Mon 18th June Wadebridge Tamar EL 1 Home 6:00pm
Mon 18th June Grampound Ladies Rippon 1 Away 2:00pm
Tues 19th June Callington Jimmy Hopper 3 Away 6:00pm
Tues 19th June Lostwithiel Ladies EL 1 Away 6:00pm
Wed 20th June Looe B v Lostwithiel B CBL 3 Home 6:15pm
Wed 20th June St Columb Ladies Rippon 1 Home 2:00pm
Thurs 21st June Saltash Tamar EL 1 Home 6:00pm
Thurs 21st June St Austell B Ladies Rippon 1 Away 2:00pm
Thurs 21st June Liskeard A v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Fri 22nd June *Ladies Group 3 v Men's Group 3 SE Cornwall 6 Home 9:30am
Sat 23rd June *Captains' Day Mixed 6 Home 2:30pm
Mon 25th June Grampound Top Team 4 Away TBA
Tues 26th June St Columb Ladies Date 2 Away 2:00pm
Wed 27th June Grampound Ladies Date 2 Home 2:00pm
Wed 27th June Saltash B v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 28th June Torpoint A v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 28th June Liskeard Tamar EL 1 Home 6:00pm
Sat 30th June Camelford ECBL Triples 4 Home 1:30pm
Sun 1st July *Plymouth SFD Mxd F 6 Away 2:00pm
Tues 3rd July Imerys Ladies EL 1 Home 6:00pm
Thurs 5th July Lostwithiel A v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Sat 7th July Men's 4 Wood Singles Cup 6 Home 9:30am
Mon 9th July St Austell Ladies EL 1 Home 6:00pm
Tues 10th July *Liskeard Mxd F Triples 6 Home 2:00pm
Wed 11th July St Austell Ladies Date 2 Home 2:00pm
Wed 11th Ju;y Liskeard C v Looe B CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 12th July Callington A v Looe A CBL 3 Away 6:15pm
Thurs 12th July Lostwithiel Ladies Date 2 Away 2:00pm
Sat 14th July Men's 2 Wood Singles Cup 6 Home 9:30am
Sun 15th July *Yelverton Mxd F Triples 4 Home 2:00pm
Tues 17th July Group 3 Chariman's Day Mixed - SE Cormwall 6 Home 1:30pm
Wed 18th July Looe B v Liskeard B CBL 3 Home 6:15pm
Wed 18th July Heavy Transport Ladies Date 2 Away 2:00pm
Thurs 19th July Looe A v Callington B CBL 3 Home 6:15pm
Sat 21st July *Totnes Mxd F Rinks 4 Home 2:00pm
Sun 22nd July Ladies Pairs Competition Cup 6 Home 9:30m
Mon 23rd July Veryan Ladies Rippon 1 Home 2:00pm
Mon 23rd July Bodmin BC ECBL Triples 4 Away 6:00pm
Wed 25th July Torpoint Tamar EL 1 Away 6:00pm
Thurs 26th July Saltash ECBL Triples 4 Away 6:00pm
Sat 28th July Camelford ECBL Triples 4 Away 1:30pm
Sat 28th July Ladies 4 Wood Singles Cup 6 Home 9:30am
Sun 29th July * Bere Alston BC Mxd F Triples 6 Away 2:00pm
Tues 31st July *Aston Ingham Tour Mxd Triples 4 Home 2:00pm
Wed 1st Aug Lostwithiel ECBL Triples 4 Away 6:00pm
Thurs 2nd Aug Liskeard ECBL Triples 4 Home 6:00pm
Thurs 2nd Aug Grampound Ladies EL 1 Away 6:00pm
Fri 3rd Aug *Group 3 v Bowls Cornwall (Tea) County 6 Home 1:30pm
Sat 4th Aug Ladies 2 Wood Singles Cup 6 Home 9:30am
Sat 4th Aug Kensey Vale ECBL Triples 4 Away 2:00pm
Sun 5th Aug Summer Buffet 6 Home 2:30pm
Mon 6th Aug Liskeard Tamar EL 1 Away 6:00pm
Tues 7th Aug *Plympton BC Mxd F Triples 5 Away 2:00pm
Wed 8th Aug *St Austell Mxd F Triples 6 Home 1:30pm
Fri 10th Aug Bodmin ECBL Triples 4 Home 5:30pm
Sat 11th Aug *Heavy Transport Mxd F Triples 5 Home 2:00pm
Sun 12th Aug *Mevagissey Mxd F Triples 4 Home 2:00pm
Mon 13th Aug Callington ECBL Triples 4 Home 5:00pm
Tues 14th Aug *Men's V. Presidents (Full Tea) Triples 6 Home 1:30pm
Thur 16th Aug Liskeard ECBL Triples 4 Away 6:00pm
Sat 18th Aug *Wadebridge Mxd F Triples 4 Away 2:00pm
Sun 19th Aug *Callington Bill Riley (Full Tea) Mxd F 6 Away 2;00pm
Mon 20th Aug Lostwithiel ECBL Triples 4 Home 5:30pm
Wed 22nd Aug Saltash ECBL Triples 4 Home 6:00pm
Thurs 23rd Aug *Bodmin Mxd F Triples 4 Home 2:00pm
Sat 25th Aug *Imerys Mxd F Triples 4 Home 2:00pm
Thurs 30th Aug Callington ECBL Triples 4 Away 5:00pm
Fri 31st Aug Pasty Supper Ladies V Men 6 Home 4:00pm
Fri 31st Aug *Club Finals 6 Home 9:30am
Sat 1st Sept *Club Finals 6 Home 9:30am
Sun 2nd Sept *Club Finals 6 Home 9:30am
Tues 4th Sept Ladies' Annual Meeting Home 2:30pm
Wed 5th Sept Men's Annual Meeting Home 2:30pm
Sun 9th Sept ECBL Finals Liskeard ? TBA
Wed 12th Sept *Yelverton Mxd F Triples 4 Away 2:00pm
Mon 17th Sept *Torpoint Mxd F Triples 6 Away 2:00pm
Wed 19th Sept East Looe V West Looe Mixed 6 Home 2:30pm
Thur 20th Sept Ladies Triples Day Group 3 Ladies 6 Home 9:30am
Sun 23rd Sept * Reserve Finals Day 6 Home 9:30am
Sun 30th Sept *Closing Day (Faith Tea) Mixed 6 Home 2:30pm
Wed 31st Oct Annual General Meeting Home 2:00pm
Fri 23rd Nov Club Dinner and Trophy Presentations Bindown Golf Club 7:30pm